Jelenlegi hely

Mit kell tudni a coeliakiáról? 5. rész

Hozzátáplálás – glutén tartamú ételek bevezetése

A csecsemő egyetlen és legfontosabb tápláléka az anyatej. Az élete első fél évében nincs is más táplálékra szüksége a kisbabának. 6 hónapos kor környékén, viszont indokolt a hozzátáplálást elkezdeni. Ez egy rendkívül érzékeny időszak  a kisbaba életében és nagy jelentőséggel bír a különböző ételek bevezetésének időpontja a későbbi allergiák szempontjából. Egy 2010-es kutatás most pontosan kiderítette, hogy a címben említett glutént pontosan mikor érdemes bevezetni a csecsemő étrendjébe.

 

Glutént  a búza, a rozs,  az árpa és a vadrizs tartalmaz. Bevezetésüknek jelentősége azért nagyon fontos, mert a jó időben történt „első találkozás” csökkenti a lisztérzékenység kialakulásának kockázatát.  Európában a lakosság 1%-a lisztérzékeny és bár ez az autoimmun betegség is genetikai hátterű de számos tanulmány rámutatott arra, hogy a glutén bevezetésének időpontja, mennyisége és szoptatással való összefüggése is szerepet játszik a kialakulásában.

Lássuk mire jutott a 2007-ben kezdett követéses vizsgálat:

Kockázatot növeli ha:
  • a glutén tartamú gabonákat 4 hónapos kor előtt adták
  • ha egyszerre nagy mennyiségben történt bevezetésre
  • ha 7 hónapos kor után találkozott először gluténnel
 
A kockázatot csökkenti:
  •  a glutén bevezetésekor és még azt követően is tartó szoptatás
 
Mit jelent ez a gyakorlatban?

Mivel 6 hónapos korig csak anyatejet kap a kisbaba és 7 hónapos koráig találkoznia kell az emésztőrendszernek kis mennyiségben gluténnel is, ezért 6 hónapos kortól kezdve naponta egy fél háztartási kekszet érdemes becsempészni a babák szájába.  /anyetejjel keverve, pépesen/ Ilyekor még nem az cél, hogy egy étkezést kiváltsunk ezzel, csak az ismerkedés, rizikócsökkentés. Nagyobb volumenű étkezésekre még sokáig a gluténmentes gabonák adják a fő alapanyagot: kukorica, hajdina, köles, rizs, amarant, sárgaborsó liszt, burgony és burgonya liszt. Az ezekből készült kásák, zöldséggel, gyümölccsel színesítve, ízesítve még sokáig lehetnek a kicsik kedvelt első ételeik, amikkel lassan-lassan helyettesíteni lehet egy-egy szopit.

A cikk létrejöttében Bangó Krisztina, a Debrecenimami dietetikus szakértője volt segítségünkre, aki a hivatalos álláspont szövegében szereplő információkat érthetővé tette számunkra.
 

Neked ajánljuk!

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.
Ugrás az oldal tetejére