Mennyi 2023-ban a minimálbér, a garantált bérminimum, a közfoglalkoztatási-, közalkalmazotti-, közszolgálati bér? Mennyi a családi pótlék, a GYES, a maximum GYED összege? Mennyi közterhet fizetnek a munkavállalók és a munkáltatók? Mire számíthatnak az álláskeresők? Milyen adókedvezményekkel számolhatunk és hogy alakul a szociális ellátások összege? Összegyűjtöttük!
2023. január 1-jétől nőtt az apaszabadság időtartama és bevezették a szülői szabadságot (ami nem tévesztendő össze a szülési szabadsággal). Lássuk a gyermekek után járó szabadság fajtáit és mértékét!
Az anyasági támogatás a gyermek születését követő 6 hónapon belül igényelhető, feltéve, hogy az anya legalább 4 alkalommal (koraszülés esetén legalább 1 alkalommal) részt vett terhes-gondozáson.
A gyermek születése esetén egyszeri 5, ikergyermekek születése esetén 7 munkanap pótszabadság illeti meg az apát, amit legkésőbb a szülést követő második hónap végéig kérésének megfelelő időpontban köteles a munkáltató kiadni.
Minden 2005. december 31. napja után született gyermek 42 500 Ft egyszeri életkezdési támogatást kap a Magyar Államkincstárnál vezetett Start letéti számlára. Ha az életkezdési támogatás összegét a letéti Start-számláról Start – értékpapírszámlára helyezzük át, akkor egyéni befizetéseket teljesíthetünk, melyhez az állam további támogatást ad.
A családi kedvezmény a gyermekes családok fizetendő adóját, járulékát csökkenti, 2020. július 1-től hatályos szabályok alapján. Mennyi adóalap-kedvezményt (NÉTAK, első házasok kedvezménye, családi kedvezmény, ide értve a családi járulékkedvezményt) vehet igénybe a havi béréből? Nézzen utána nálunk!
Az állam havi rendszerességgel hozzájárul a gyermek nevelésével, iskoláztatásával járó költségekhez nevelési ellátás vagy iskoláztatási támogatás (együtt: családi pótlék) formájában.
A csecsemőgondozási díj (korábbi nevén terhességi-gyermekágyi segély) a gyermek születése miatt kieső jövedelmet pótló, biztosítási jogviszonyhoz kötött pénzbeli ellátás, ami a szülési szabadság időtartamára jár.
A gyermekgondozási díj a gyermekvállalás miatt kieső jövedelmet pótló, biztosítási jogviszonyhoz kötött pénzbeli ellátás. 2016. január 1-jétől ha a gyermek elmúlt fél éves, korlátlan időtartamban lehet dolgozni, GYED mellett is.
A GYED Extra öt különböző intézkedést foglal magában: munkavégzés GYED/GYESE mellett, testvér GYED/GYESE, diplomás GYED, iker GYED és a nagycsaládos anyák munkába való visszatérését segítő újabb kedvezmények tartoznak ebbe a körbe. Lássuk, mit takarnak az intézkedések:
A gyermektartásdíj megelőlegezésének akkor van helye, ha a bíróság a tartásdíjat már megállapította, a tartásdíj behajtása átmenetileg lehetetlen, a gyermeket gondozó szülő nem képes a gyermek részére a szükséges tartást nyújtani, és a gyermeket gondozó családban az egy főre jutó havi jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj legkisebb összegének kétszeresét.
A Gyermekgondozást segítő ellátás biztosítási jogviszonyhoz nem kötött ellátás, melynek összege 2016-ban bruttó 28500 Ft és amely mellett a gyermek fél éves kora után időbeli korlátozás nélkül lehet keresőtevékenységet folytatni.
Gyermeknevelési támogatásra az jogosult, aki saját háztartásában 3, vagy több kiskorút nevel, a legfiatalabb gyermek 3. életévének betöltésétől 8. életévének betöltéséig. GYET mellett keresőtevékenység max. heti 30 órában, vagy időkorlátozás nélkül otthon végezhető.
2015. szeptember 1-től annak sem kell fizetnie a bölcsődei és óvodai étkezésért, akinek a családjában az egy főre eső jövedelem nem haladja meg a nettó minimálbér 130 százalékát, azaz 2017-ben 110 224 forintot. A jogosultság megállapításhoz a szülők nyilatkoznak arról, hogy mennyi az egy főre eső jövedelmük. De hogy is kell kiszámolni az egy főre jutó jövedelmet?
A munkahelyvédelmi akcióterv keretében létrejött egy munkáltatóknak nyújtott kedvezmény, amit nem te kapsz meg, de a munkáltatódat érdekeltté teszi abban, hogy téged foglalkoztasson. Érdemes felhívni a (leendő) munkáltatód figyelmét arra, hogy jár utánad ez a kedvezmény, azaz: ha téged választ / visszavesz a cég, akkor anyagilag jól jár, mert kevesebb járulékot kell az államnak befizetnie.
Az a gyermek, akinek szociális helyzete alapján rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultságát igazolják: bölcsődében, óvodában és iskolában az étkezéshez jogszabály szerinti normatív kedvezményt; évente kétszer természetbeni támogatást; és külön jogszabályban meghatározott egyéb kedvezményeket vehet igénybe.
Az egészségbiztosítás által az egészségügyi szolgáltatások elérhetősége érdekében igénybe vehető utazási támogatás ún. utazási utalvány (az utazás költségének utólagos megtérítésével), illetve az ún. utazási költségtérítési utalvány, mint a díjmentes utazásra jogosító utalvány felhasználásával jár. Mindkét utalvány az OEP által rendszeresített szigorú számadású nyomtatvány.