Jelenlegi hely

Növeli az autizmus kockázatát a testvérek közötti kis korkülönbség

Növekszik az autizmus kockázata annál a gyereknél, aki testvére születése után egy éven belül fogant - állapította meg egy amerikai kutatás.

Az egy évnél később fogantakhoz képest ezeknél a gyerekeknél 150 százalékkal nagyobb volt az esélye annak, hogy autizmust diagnosztizálnak. Ha nem volt semmilyen egyéb rizikófaktor, akkor a legbiztonságosabb távolság az előző szülés és a következő fogamzás között kettő-öt év között volt.

Az ötéves időszak után azonban 30 százalékkal újra nőtt az autizmus esélye, és tízéves korkülönbség 40 százalékkal fokozta a kockázatot.

"Eredményeink újabb bizonyítékkal szolgálnak arra, hogy a születés körüli környezeti tényezőknek szerepe van az autizmusban" - idézte a The Daily Telegraph a Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry című gyermekpszichiátriai szaklapban megjelent tanulmány vezető szerzőjét, Alan Brownt, a Columbiai Egyetem munkatársát.

Elmondta: nem világos, hogy a korkülönbség közvetlenül okozza-e a kockázat növekedését, vagy a problémát más tényező okozza, ami az anyákat a kis korkülönbséggel való gyermekvállalásra ösztönzi.

A Columbiai Egyetem kutató több mint hétezer, 1987 és 2005 között Finnországban született gyermek adatait elemezte. A gyerekek egyharmadánál diagnosztizáltak autizmust. Figyelembe vették a szülők és az idősebb testvérek életkorát és a korábbi pszichiátriai zavarokat is. Azt találták, hogy a testvére születése után egy éven belül fogant gyerekeknél volt a legnagyobb az autizmus kockázata.

Az autizmus az agyi működés alapvető fejlődésterületeket érintő, egész életen át tartó zavara, amely a társas viselkedés, a kommunikáció, a képzeleti működés és a rugalmas gondolkodás zavarában jelentkezik.

 

Az eredeti, angol nyelvű cikk itt olvasható!

 

Forrás: MTI

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.
Ugrás az oldal tetejére