Jelenlegi hely

Hogyan neveljük (nagyobb) önállóságra a gyerekünket?

Ezen a héten nagyon sok cipőcskét bekötöttem. Valószínűleg így lesz ez még néhány hétig, míg minden kis elsősöm megtanulja a masnizást. Sok szülő küzd azzal, hogy nem tudja, mit is várhat el a gyermekétől bizonyos életkorban. Az édesanyák szívük melegével sajnálják és óvják kicsikéjüket, nehogy túlságosan le legyen terhelve. „Olyan picike még!” mondják…

Azonban sokszor nem is olyan kicsi az a pici, és aprócskáinknak sokkal kényelmesebb is, ha kiszolgáljuk őket. Ám mindez nem a gyermek fejlődését segíti elő. Sőt, a szülőnek sem jó. Gyermeknevelés közben nem szabad csupán az adott helyzetre koncentrálni. Érdemes hosszabb távon gondolkozni. Miért fogom ezt vagy azt tenni? Elsősorban nem azért, hogy most éppen elhallgasson, békén hagyjon …bár az sem rossz dolog, persze. De sokkal inkább abban kell gondolkodni és cselekedni, ami majd kis emberünket a felnőtté válása során megsegíti.

Miért is fontos ez? Miért másért? Minden szülő szeretné, ha boldog, sikeres felnőtt válna porontyából. Ám ez nem magától történik, sőt, nem is az óvoda, iskola lesz a legmeghatározóbb ebben a kérdésben. Lesz szerepe természetesen, de a családi háttér, a szülők szerepe sokkal erőteljesebb.

Így van ez az önállósággal is. A cipőkötés óvodás korban a legtöbb gyermeket érdekli. Igazi kihívás reggelente felvenni a kis cipőket. Ha rohanunk, vagy ha inkább tépőzáras lábbelit veszünk, elvesszük a gyerektől a próbálkozás lehetőségét. Ha nem várjuk ki, nem mutatjuk meg türelmesen, hogyan is kell csinálni, azt tanítjuk a neki, hogy jobb, ha nem csinál semmit, anya úgyis megcsinálja. (Ráadásul még mérges sem lesz, hogy szüttyögünk.)

Reggelente érdemes kicsit korábban kelni, már kiscsoportos kortól. Hagyni kell, hagy próbálkozzon óvodásunk az öltözéssel. Nagycsoportos korban pedig már elvárhatjuk, hogy önállóan, vagy nagyon kevés segítséggel öltözzön fel, le, vagy át gyermekünk. Ha türelmesek voltunk, jól segítettünk, első osztályos korában gond nélkül öltözik majd fel testnevelés órára.

Természetesen nem arról beszélek, hogy nem viheti anya oda a reggeli kakaót a gyereknek. Mi is lenne annál finomabb! Az viszont a legkisebbektől is elvárhatjuk, hogy a játékait a helyére rakja. 5-6 évesek szívesen segítenek a terítésben, takarításban is. A nagyobbaknál pedig legyenek kötelességek is.

A közlekedés viszont más tészta. Óvodásunkat kézen fogjuk, és igyekszünk megtanítani a gyalogos közlekedés szabályaira. A kisiskolások már szívesen elmennek a sarki boltba (első néhány alkalommal azért nem árt látótávolságon belül maradni, akár egy fa mögé bújva követni – akkor is, ha nem szép dolog…) Eleinte csak egy-egy dologért küldjük el. Természetesen olyan közeli helyre menjen, ahol már ismernek minket, többször jártunk. Az is szerencsés, ha ilyenkor nem kell forgalmas úttesten átmenni. Ha jól sikerülnek ezek az alkalmak, néhány év múlva boldogan megy a gyerek távolabbi boltba is. Sőt! Szép fokozatosan megtanulhatja, hogyan kell közlekedési eszközökkel is járni-kelni. Érdemes nagyon tudatosan felépíteni a közlekedés dolgát, mert a gyerek előbb-utóbb elindul. A szülők pedig mindig aggódnak. Talán, ha jól előkészültünk, rákészültünk, akkor könnyebb lesz az elengedés…

Aztán ott van a „Mikor maradjon otthon egyedül?” kérdése. Szerencsés dolog, ha van egy nagytesó, vagy ha egyetlenünkről tudjuk, hogy nagyon megbízható. Itt is szem előtt tartandó a fokozatosság, és körülbelül első osztályos kortól lehet próbálkozni. Első alkalmakkor irány a kisbolt. A gyerekkel megbeszéljük, hogy elmegyünk, 10 perc és újra itthon leszünk. Jó, ha van telefon, amin azért elérhet minket, mert ha baj nincs is, de megnyugtató még eleinte a hangunkat hallani. A telefonos forró drót később is marad, azonban az időt érdemes mindig egy kicsit kitolni. Negyedikes, ötödikes gyerekek már néhány nappali órában valószínűleg szívesen elvannak egyedül otthon.

Persze sok mindenben önállósodhatnak a gyerekek. Van, aki szeretne mielőbb megtanulni főzni, mások kertészkedni szeretnének. Kevesebben rajonganak a takarításért, egyéb házimunkákért…

Mindenképpen megfontolandó tanács, hogy figyeljünk gyermekünkre. Önállósodási igényeit vegyük komolyan, sőt ösztönözzük is arra, hogy talpraesetten, önállóan oldja meg dolgait. Ez a szülő és a gyerek érdeke is. A reggeli kakaót pedig sose felejtsük. smiley

Szerző: Budácsik Éva – tanító
Fotó: Pixabay
Forrás: Budapestimami

Neked ajánljuk!

Bizonyítványosztás: építsünk és ne romboljunk avagy mit mondjunk és mit ne?

Bizonyítványosztás: építsünk és ne romboljunk avagy mit mondjunk és mit ne?

A bizonyítvány nem mindig úgy sikerül, ahogy gyermekünk megérdemelné. A Bethesda Gyermekkórház szakemberei összegyűjtöttek néhány mondatot segítségképpen, mit és hogyan mondjunk szülőként, hogy ne romboljunk, hanem építsünk.
Előzzük meg a bajt!  –  A nyári szünetben is legyenek biztonságban!

Előzzük meg a bajt! – A nyári szünetben is legyenek biztonságban!

A nyári szünet alatt sok veszély leselkedik a gyerekekre, ilyenkor érdemes jobban odafigyelni rájuk. Ahhoz, hogy a nyár gondtalan legyen, felhívjuk a figyelmet néhány hasznos tudnivalóra.
Segítség, gluténérzékeny a gyerekem! - A gluténmentes étkezés szülői szemmel

Segítség, gluténérzékeny a gyerekem! - A gluténmentes étkezés szülői szemmel

Magyarországon a cöliákia becslések szerint a lakosság körülbelül 1%-át érinti, ami közel százezer embert jelent. A gluténmentes étrendet követők köre ennél tágabb: hazai adatok szerint a 15 éves és idősebb magyarok 1,8%-a követett gluténmentes diétát, a nem-cöliákiás gluténérzékenység pedig egyes becslések szerint már több százezer embert is érinthet. (1;2) Ezért a gluténmentes étkezés nem egy szűk, elszigetelt probléma, különösen akkor nem, ha a gyerekeket nézzük. Egy diagnózis vagy tartós étrendi korlátozás nemcsak a gyereket érinti, hanem az egész család hétköznapjait átrendezi: a bevásárlást, az uzsonnacsomagolást, az óvodai és iskolai ünnepeket, a menzával kapcsolatos döntéseket, a kirándulásokat és sokszor még azt is, hogy a szülő mennyire érzi biztonságban a gyerekét egy közösségi étkezési helyzetben.
Kicsi ruhák, nagy mentőakciók – így lesz kidobás helyett kedvenc darab

Kicsi ruhák, nagy mentőakciók – így lesz kidobás helyett kedvenc darab

A kisgyerekes ruhatár egy külön világ. A darabok gyorsan cserélődnek, mégis közben meglepően gyorsan el is használódnak. Egy body, amit pár hete vettél, már foltos. Egy nadrág térde elvékonyodott, pedig még bőven hordható lenne.Ilyenkor nem az a legjobb döntés, hogy kidobjuk. Ezek a ruhák nagyon jól javíthatók – ráadásul egy kis átalakítással még jópofábbak is lehetnek, mint új korukban.
Ugrás az oldal tetejére