Jelenlegi hely

Rövidítések a tápszeres dobozokon – mi mit jelent?

A tápszerek dobozán nem csupán a termékek fantázianeve szerepel. Számos rövidítést tüntetnek fel a gyártók többé-kevésbé kiemelve vagy a háttérbe olvadva a csomagoláson. Mit jelentenek ezek a betűkombinációk?

Szüksége van egyáltalán erre a tápszerre az én gyermekemnek is? – merül fel a kérdés a gyakorló anyákban.

Megéri tisztában lenni a rövidítésekkel:

  • „A.R.” vagy „AR” = anti-reflux = reflux ellenes

A speciális „AR” tápszerek enyhítik a refluxos babák tüneteit. Ezek a tápszerek általában természetes keményítőt is tartalmaznak, ami miatt a normál tápszereknél sűrűbb, pépesebb állagúak,- így javítják a refluxos panaszokat.

  • „H.A.” vagy „HA” = hipoallergén

A hipoallergén tápszerek fehérje hidrolizátumot tartalmazó tápszerek, amiket a táplálékfehérje iránti érzékenység terápiás kezelésére, illetve annak megelőzésére alkalmaznak.

  • „Pro” = probiotikumot tartalmazó

Jótékony hatású bélbaktériumokat pl. Bifidus-baktériumokat tartalmaznak a tápszerek.

  • „LC-PUFA” = long-chain-polyunsaturated fatty acid, hosszú szénláncú többszörösen telítetlen zsírsav
  • „DHA” = dokozahexaénsav
  • „ARA” = arachidonsav

Előnyös, ha a tápszerek összetevői között az anyatejben megtalálható egészséges összetevők, így az LC-PUFA-k is szerepelnek. Az LC-PUFA-k csoportjába tartozik a DHA és az AHA. A DHA-val dúsítás előnyét a következőképpen tüntetik fel a tápszerek dobozain: „A dokozahexaénsav (DHA) fogyasztása hozzájárul a legfeljebb 12 hónapos csecsemők látásának megfelelő fejlődéshez.”.

  • „SL” = sine lacte = tejmentes
  • “SOM” = soya milk = szójatej

Tejmentes, növényi (szója) alapú tápszer azoknak a csecsemőknek és kisgyermekeknek ajánlott, akik nem fogyaszthatnak tehéntej-alapú vagy tejcukrot tartalmazó tápszert; mert tehéntej-allergiában vagy laktóz-intoleranciában szenvednek.

  • „Start” vagy „0 hó+” = megszületéstől adható
  • “4 hó+” vagy “6 hó+” vagy “10 hó+” = 4 hónapos kortól adható vagy 6 hónapos kortól adható vagy 10 hónapos kortól adható

Leghamarabb mikortól adhatók a tápszerek? Minden esetben szerepel erre vonatkozó iránymutatás is a csomagolásokon.

 

 

Dr. Budai Marianna PhD
szakgyógyszerész

Forrás: bebikkicsikesnagyok.hu

Neked ajánljuk!

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.
Ugrás az oldal tetejére