Jelenlegi hely

Kritikus gondolkodásra tanítják a diákokat a Verzió program új filmjei

Három új filmmel bővült az Iskola Verzió program. A Szembesítés a kínai mobiltelefongyárak egészségkárosító hatását mutatja be, a Nagyi projekt a nagymamáik múltját kutató európai fiatalokról szól, az Angry Bird kórusa pedig egy indiai nyomornegyedben szervezett gyerekkórusról mesél.

A VERZIÓ Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál 2004 óta szervezi a fesztivál részeként az ingyenes, délelőtti Diák Verziót, ahol kortárs dokumentumfilmek mentén beszélgetnek középiskolásokkal a filmek által ábrázolt társadalmi problémákról és a dokumentumfilm műfaji sajátosságairól.

A szervezők két fesztivál között sem hagyják értékes muníció nélkül a pedagógusokat és a diákokat.

2017-ben elindult az évközi vetítésekre szakosodott program, az Iskola Verzió, mely középiskolák és filmklubok számára ingyenesen biztosítja kreatív dokumentumfilmekből álló kínálatát, és a vetítés mellé oktatási segédanyagot is készített.

Idén tavasztól 3 filmmel bővült a program a 2018-as, 15. Verzió Filmfesztivál programjából, így jelenleg 10 filmből választhatják ki az érdeklődők a számukra leginkább testhezálló témájú alkotást, melyek közül 6 alkotás filmklubok számára is elérhető.

A programban szereplő filmekhez eredeti nyelvű, angol és magyar felirattal ellátott vetítőkópiákat biztosítanak a szervezők. A részvétel feltételeiről információ ITT található.

Az Iskola Verzió program filmjei

Angry Bird kórusa - dél-koreai dokumentumfilm, 2016, 57 perc, rendezte: Hyewon Jee

Jae-Chang Kim temperamentumos koreai operaénekes, ezért is kapta az Angry Bird becenevet. Ő alapította az indiai Púna városának nyomornegyedében a Banana Children's Choir néven működő gyermekkórust. A kórus megváltoztatta a gyermekeket: magabiztosabbak lettek, keretet kapott az életük, szüleik azonban, Angry Bird legnagyobb bosszúságára, nincsenek meggyőződve a kórus hasznosságáról.

#jóttenni - holland dokumentumfilm, 2016, 59 perc, rendezte: Loeke de Waal & Steffi Posthumus

Egy 21 éves holland lány, Mitchell Dél-Afrikába utazik önkénteskedni, de amikor megérkezik, rádöbben, hogy drasztikusan változtatnia kell az elvárásain, mert a projekt nem éppen az, amire számított. A közösségi médiában mindenki az élmények legjobb oldalát posztolja, de milyenek ezek valójában?

A mi iskolánk - román, svájci, amerikai dokumentumfilm, 2011, 90 perc, rendezte: Miruna Coca-Cozma, Mona Nicoara

A négy éven át forgatott bensőséges portréfilm három roma gyerek, Alin, Benjamin és Dana sorsát követi egy erdélyi kisvárosban, akik bekerültek az iskolai szegregáció felszámolását célul kitűző programba. A sokszorosan díjazott alkotás közelről láttatja a gyerekek világát és megtörhetetlen szellemét, amelyet időről időre próbára tesz az előítélet és a közöny.

A punk-szindróma - finn dokumentumfilm, 2012, 85 perc, rendezte: Jukka Kärkkäinen, Jani-Petteri Passi

Pertti, Toni, Kari és Sami egy finn együttes tagjai, saját bevallásuk szerint "punk-szindrómában" szenvednek. A dalszövegekben társadalmi problémáikat és mindennapos tapasztalataikat énekelik meg: a lábápolás időpocsékolás, és milyen az élet a lakóotthonban. Ütős film a nem szokványos élet mellett döntő fogyatékos zenészek útjáról a világban. 2015-ben ez a zenekar képviselte Finnországot az Eurovíziós Dalfesztiválon!

Sonita - svájci, iráni, német dokumentumfilm, 2015, 91 perc, rendezte: Rokhsareh Ghaem Maghami

A 18 éves Sonita afgán menekült, aki papírok nélkül él Teherán egy szegény elővárosában. Művész, énekes és zenész akar lenni, csakhogy életcéljaival szöges ellentétben állnak a család tervei, hogy pénzért kiházasítsák, ami a jelenlegi feleség-árfolyamon mintegy 9000 dollár bevételt jelentene. Ami még ennél is rosszabb, Iránban a nők nem énekelhetnek. Mi lesz így Sonita álmaival? A film elnyerte a 13. Verzió Filmfesztivál közönségdíját.

Nagyi projekt - magyar, angol dokumentumfilm, 2017, 89 perc, rendezte: Révész Bálint

Révész Bálint filmje három fiatalember felnőtté válásának és nagymamáik múltjának története egy tényleges és egy szimbolikus utazás formájában. Miközben a fiúk bebarangolják Európát, a nagyik – egy angol kém, egy náci németországi táncosnő és egy magyar kommunista holokauszttúlélő – felelevenítik élményeiket, amivel egy virtuális utazás is kibontakozik a huszadik század történelmébe. A film elnyerte a 15. Verzió Filmfesztivál Gyerekzsűrijének díját.

Szembesítés - amerikai dokumentumfilm, 2017, 90 perc, rendezte: Heather White

Ji Jeting munkája során olyan vegyi anyagokkal dolgozott, melyektől leukémiás lett. Megpróbál kártérítést kapni a munkaadójától, és szeretne másokon is segíteni, ezért beszáll egy foglalkozási betegségek és munkahelyi balesetek áldozatait támogató nonprofit szervezetbe, ahol rájön, hogy tucatjával vannak olyanok a körzetében, akik okostelefonok gyártása során szenvedtek mérgezést. Kutatása egészen a Szilicium-völgy óriáscégeihez vezet. Ez a díjnyertes oknyomozó dokumentumfilm rávilágít, hogy jó, ha tudjuk, mi az ára, ha évente lecseréljük okostelefonunkat.

Thule-Tuvalu - svájci, tuvalui, grönlandi dokumentumfilm, 2014, 96 perc, rendezte: Matthias von Gunten

Thule Grönland legészakibb csücskén fekszik, Tuvalu pedig egy kicsi szigetállam a Csendes-óceánon. A hatalmas távolság ellenére a két helyet ugyanaz a természeti csapás sújtja: Thuléban fogy a jég, Tuvaluban pedig folyamatosan emelkedik a tengerszint, és fennáll a veszély, hogy a sziget elmerül. Míg legtöbben a globális felmelegedéssel csak a médiában találkozunk, Thule és Tuvalu lakosai számára ez a szorongató valóság.

Tititá - magyar film, 2015, 90 perc, rendezte: Almási Tamás

Almási Tamás filmjének főhőse Anti, a 18 éves cigány fiú, akinek szenvedélye a gitározás. Az ország egyik távoli szegletében, romatelepen él. Váratlanul lehetőséget kap, amellyel kitörhet kilátástalan helyzetéből: felvételt nyer a Snétberger Zenei Tehetség Központba, ahol tanulhat. A komfortos világ ígérete elvarázsolja, azonban hamar kiderül, hogy hátránya hatalmas. Nem ismeri a kottát, nincs támogató zenészcsalád a háttérben, nem szokott a rendszeres gyakorláshoz.

Várakozás - dán film, 2016, 58 perc, rendezte: Emil Langballe

A 14 éves Rokhsar okos, szép, jól focizik. Mégis nehéz szerepet osztott rá a sors. Öt évvel ezelőtt menekült szüleivel és idősebb testvéreivel Dániába, mert Afganisztánban veszélyben volt az életük. De a kitoloncolás veszélye minden nap fenyegeti a családot, és mivel a lány beszél egyedül folyékonyan dánul, ő tartja a kapcsolatot az ügyvédekkel és a bevándorlási hivatallal. Elbírja-e ezt a terhet egy tizenéves lány?

ISKOLA VERZIÓ kisfilm

Forrás: csalad.hu, verzio.org

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.
Ugrás az oldal tetejére