Jelenlegi hely

Túlcukrozza a Mikulás gyermekünket? - Figyeljünk a mértékletes édességfogyasztásra az ünnepek alatt is!

Izgatott gyermekek, csillogó kiscsizmák az ablakban, édességhegyek. A Mikulás december 6-án minden évben tömött puttonnyal érkezik a kicsik legnagyobb örömére, akik ezen a napon általában több cukorkát, csokoládét fogyasztanak, mint máskor. Lehet-e a megnövekedett édességfogyasztásnak káros hatása a gyermekekre? Az alábbi összeállításban Dr. Karoliny Anna gyermek gasztroenterológus elmondja, hogy a szülőknek mire érdemes odafigyelni az ünnepen.

Mikuláskor a gyermekek általában több csokoládét, édességet fogyasztanak, mint az év többi napján. Vajon a hirtelen megnövekedett cukorbevitel veszélyt jelent a kicsikre? Mi a napi ajánlott édességmennyiség? Hosszú távon milyen hatásai lehetnek az előírt maximális mennyiséget meghaladó cukorfogyasztásnak?

Az Egészségügyi Világszervezet 2015-ben kiadott állásfoglalása alapján az ideális az, ha a hozzáadott cukorbevitel nem haladja meg a teljes kalóriabevitel 10%-át. További egészségügyi előnyökkel jár, ha ezt a mennyiséget 5% alá szorítjuk. A napi korlátba a monoszacharidok közé tartozó glükózt, fruktózt, nádcukrot és a malátacukrot is be kell számítani, de a friss gyümölcsökben és zöldségekben lévő cukrok és a tejcukor ezen felül értendő” – mondta el Dr. Karoliny Anna, a Czeizel Intézet gyermek gasztroenterológus szakorvosa. Hozzátette, hogy életkortól, nemtől, mozgásmennyiségtől és testsúlytól függően a 14 év alattiak napi ideális cukorszükséglete 28-69 gramm között mozog. Az 5%-os korlát betartása azonban még egészségesebb, ami egy 3-6 éves gyermek esetében átlagosan 16 gramm, ez kb. napi 4 teáskanál cukor elfogyasztásának felel meg.

Ezek alapján könnyen kiszámítható, hogy a Mikulás zsákjában az esetek többségében a napi ideális édességmennyiség sokszorosa lapul, amit a kicsik gyakran egy ültő helyükben fel is falnak. Egy tábla tejcsokoládéban nagyjából 60 gramm cukor van, egy nagyméretű csoki szeletben 20 gramm körül, 5 darab gumicukorban kb. 7 gramm és akkor még nem beszéltünk a hozzá fogyasztott üdítő- és kakaós italokról.

Érdemes betartani az ajánlott mennyiségeket a mindennapokban, mivel a túlzott édességfogyasztás növeli a fogszuvasodás, az elhízás, a szív- és érrendszeri betegségek és így a gyerekkori 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát is” – mondta a Czeizel Intézet szakértője, aki épp ezért a mértékletességet javasolja Mikuláskor is. A mogyorókrémet például banánnal is adhatjuk a gyerkőcnek, illetve jó megoldás lehet aszalt gyümölcsöket, diákcsemegét vagy kisebb kiszerelésű édességeket rejteni a csizmába, és megtanítani a kicsiknek, hogy a finomságokat osszák be, és ne egyszerre egyék meg. A magas cukorbevitel mellett a mozgásszegény életmód is fokozza a fenti betegségek kialakulásának kockázatát: bátorítsuk gyermekünket a rendszeres mozgásra. Használjuk ki a téli időjárás kínálta lehetőségeket: szánkózzon, hógolyózzon együtt a család, ezek az ünnep legszebb pillanatai!


forrás: redlemon.hu

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.
Ugrás az oldal tetejére