Jelenlegi hely

Utolsó perces adventi koszorúk - környezettudatosan

Naná, hogy elfelejtetted! Én is! Már a gyertya is megvan (a reggeli nagybevásárlással a boltból), de nem volt idő összerakni. Nincs ötlet, kevés a szalag? Nyugi, itt a segítség! Van pár egyszerű, de gyakorlatias ötletünk.

Alapanyag keresőben

Biztos akad otthon egy szép csereped, tálad vagy fém sütisdoboz. Bármiből lehet koszorúalap, ha elég karácsonyinak érzed a hangulatát. Mit szólnál egy ilyen kis helyes darabhoz?

A képen szereplő díszhez néhány kövirózsa, moha, 2-3 kis toboz és minigömb, maradék szalagok, virágföld és evőkanál kellett csaká. Elég hozzá egy séta a kertben, az utcán, a közeli parkban, vagy a szomszéd nénivel egy kis trécselés, és meg is vannak a zöldek. No meg körülbelül fél óra. 

A kiválasztott edénybe 3/4-ig jól tömörített föld került - de lehet apró kavics vagy sóder is - így stabilan fogja majd a beleállított gyertyákat.

Tipp: Ha közel kerülnek egymáshoz a gyertyák, nagyon vastagnak kell lenniük, hogy lángjuk ne olvassza meg a mellette állót.

A képen körbekötöttem többféle szélességű szalaggal, zsinórral a 4 gyertyát, klasszikus pirosban némi arannyal törve meg a szélesebb szalagot. Majd rendezd köré a díszeket saját ízlésed alapján és jöhet az esti gyertyagyújtás!

Ugyanebben az edényben ugyanezekkel a gyertyákkal egy másik színvilágú dísz is elkészült, végül ezt szavazta meg a család. Ebbe a fehérre festett tobozok, ezüst csillogó és fehérarany glitteres üveggömbök és formák, nagyszemű gyöngyök és egy vékonyabb fehér alapszínű ezüst mintás szalag kerültek a gyertya köré.

Lebomló, újrafelhasználható is lehet az adventi asztali dísz

Rengeteg műanyagot (is) használunk a karácsonyi dekorációkhoz. Milyen jó lenne ezeket csökkenteni.

Csere-bere

Több olyan Facebook csoport is létezik, ahol a régi, retró díszeket lehet csereberélni, vagy épp eladni. Vannak olyan csoportok is, ahol a trendkövető dekormániások cserélgetnek, árulják a modern, trendi darabokat. 

Régi díszek

Csökkenthetjük a környezetünk terhelését, ha a régebbi díszeket felújítjuk, új helyen, új funkcióval felhasználjuk. Átfesthetőek, a hibás helyen díszíthetőek, vagy épp azon a felén beragaszthatod egy kompozícióba. Anyósom örökölt gyönyörű üveg madárkáin például csak a tollakat kellett lecserélnem, igazán friss darabok lettek.

Szalagok

A nagyobb szalagokat is érdemes eltenni, akár téma szerint nyithatunk egy-egy cipősdobozt nekik. Ahol menhetetlenül meggyűrődött, kivasalhatjuk. Tudom, viccesen hangzik, és úgy tűnik, kinek jutna rá ideje?

Tipp: Összegyűjtve, egy ingvasalás után elegendő 2 percet szánni rá: átöblítem vízzel, és alacsony hőfokon egymás mellé fektetve, vékony anyaggal letakarva, hogy ne kapja össze egy perc alatt kész.

Kütyümütyük

Aki gyakran készít dekorációt, pontosan tudja, hogy sokszor egy-egy dobókockányi szín hiányzik valamely részéből a kívánt hatáshoz. Ilyenkor segít egy kis rekezses doboz, ahova az évek alatt felgyülemlett apró, kidobni sajnált cuki kütyüket, emlékeket tesszük. Jól jöhetnek még a díszeinkbe. Így került a törött kulcs a vintage karácsonyi asztali dekorba, a törött porcelánmadárka egy női gardrobe díszébe vagy a sérült aranygömbök az adventi tálba.

Adventi tál zöld módon

Kedvenc tálalótálamba földet tettem 3/4-ig, majd beleültettem a kertből néhány kövirózsát, sziklakerti növénykét. Beleállítottam a gyertyákat, majd kavicsok, moha és persze díszek kerültek köréjük. Mini üveggömbök, gyöngyszemek, fakéregből formák, tobozok. Amit otthon találtam. 

A kis gombák és a harang majd 50 évesek, egy lomtalanítás közben akadtunk rájuk. Lehet, hogy kopottak, kicsit fakók, de mindig eszembe juttatják, hogy hány család örülhettett nekik, mikor meglátták őket a fán csillogni. 

Tipp: a november végén kertből bekerült növények a lakás melegében hősokkot kapnak, így érdemes először hozzászoktatni őket a lakás klímájához. Napközben pedig hűvösebb helyen tárolni a díszt. A locsolásáról sem szabad elfeledkezni, a sekély földdjük hamarabb kiszáradhat. Dolguk végeztével nem mehetnek vissza azonnal a természetbe. Előtte pár napig próbáld fokozatosan a hideghez szoktatni őket. Kicsit körülményesebbnek tűnik, de nem annyira, mint a sok szemét eltüntetése a földünkről.

ADL - Debrecenimami

Fotók: Deli Adél

Neked ajánljuk!

Tavaszi gardróbmentés - kezdő varróknak is

Tavaszi gardróbmentés - kezdő varróknak is

Ahogy beköszönt a tavasz, előkerülnek a könnyedebb ruhák – és sokszor ilyenkor vesszük észre, hogy némelyik darab már nem olyan izgalmas, mint tavaly. A jó hír az, hogy néhány apró varrási trükkel új életet adhatsz a kedvenceidnek, ráadásul olyan megoldásokkal, amiket egy kezdő is bátran megcsinál. Ha még nem tudsz varrógéppel dolgozni, érdemes elsajátítani: gyorsabb, szebb és magabiztosabb lesz tőle minden átalakítás.
Furcsa és különleges nőnapi szokások a nagyvilágban

Furcsa és különleges nőnapi szokások a nagyvilágban

Ahány ház, annyi szokás – tartja a mondás. Ez bizony igaz a NŐNAP esetében is. Érdekes különbségek vannak szerte szét a világban. Ha lehetne választanom, határozottan tudom melyiket szeretném ;-) Magyarországon régen a nénikék az utcán árulták a borostyánlevélel közrefogott hóvirág és ibolya csokrocskákat. 2005 óta a hóvirág védett növénynek számít, így kikerült a repertoárból. Ma a szál virág és/vagy a csoki lett a divat.  
10 tavaszindító családi bakancslista

10 tavaszindító családi bakancslista

Márciusban valami megmozdul bennünk. Több fény, enyhébb levegő, hosszabb délutánok – és hirtelen mindenki kimozdulna. A tavasz tökéletes alkalom arra, hogy családként is új ritmust találjatok. Nem kell nagy utazás, nem kell költséges program. Elég néhány tudatos, közösen megélt pillanat. Íme egy általános, bárhol megvalósítható tavaszi bakancslista, amelyből kedvetek szerint válogathattok.
Víz nélkül nincs jövő: 7+1 játékos ötlet a Víz Világnapjára gyerekekkel

Víz nélkül nincs jövő: 7+1 játékos ötlet a Víz Világnapjára gyerekekkel

Március 22. a Víz Világnapja, amelyet az ENSZ kezdeményezésére 1993 óta ünneplünk világszerte. A cél egyszerű, mégis óriási jelentőségű: felhívni a figyelmet arra, hogy a víz nem korlátlan erőforrás. Gyerekként a víz játék, pancsolás, esőcsizmás ugrálás a tócsában. Felnőttként felelősség is. A jó hír? A kettő összeérhet. Íme 7+1 játékos, mégis szemléletformáló ötlet, amelyet bárhol az országban megvalósíthattok.
Ugrás az oldal tetejére