Jelenlegi hely

Vissza a munkába - 10 tipp, hogy jól sikerüljön

A gyermekneveléssel otthon töltött évek gyorsan elrepülnek, és egyszer csak mindenki életében eljön a munkába állás ideje. Előtte néhány fontos dologról is dönteni kell: Mikor adjuk közösségbe gyermekünket? Melyik intézményt válasszuk? Vissza menjünk a régi munkahelyre, vagy új állást keressünk?

Időzítés

Az intézményválasztás szempontjából a szeptemberi bölcsőde, illetve óvoda kezdés optimális. A januári kezdet is jó döntés lehet, ha a bölcsődében folyamatos a felvétel, hiszen még így is van elég idő, hogy a nyári zárásáig beszokjon a kisgyermek.

Sokszor hallottam a környezetemben az alábbiakat: "addig jó, amíg otthon vagy, legyél sokat a gyerekekkel, mert utána sokkal kevesebb időd lesz, minden teljesen megváltozik".

Tehát mások szerint minden rosszabb lesz ezután...?

Sajnos magamon tapasztalom, hogy ezek a mondatok cseppet sem erősítik az anyukák önbizalmamát. Sőt teljesen kétségbe ejtőek! 

De tulajdonképpen mi is fog változni?

Nézd a dolog pozitív oldalát! A negatívumokat - határidők, hiányzás, beteg gyermek, reggeli késés hagyjuk, ezeket, ha jönnek, úgyis megoldod valahogy, fölösleges rájuk koncentrálni.

Szóval az első számú pozitívum, hogy ezután már nemcsak anyaként értékelnek téged, hanem munkavállalóként és kollégaként is!

Sőt, már nemcsak a gyerekekről fognak érdeklődni, hanem megkérdezik a véleményedet szakmai kérdésekben is. Bekapcsolódni a munkahelyi körforgásba, jövedelemmel rendelkezni, a gyereknevelésen kívül mással is foglalkozni, ezek nem rossz dolgok, ez legyen a szemed előtt.

Hallgass a szívedre!

Először is a legfontosabb, mindennek az alapja, hogy őszintén eldöntsd, mi az, amit szeretnél: otthon maradni és a gyermekeddel tölteni még egy kis időt, vagy újra visszatérni a munka világába. 

1. Határozd el magad, beszéld meg a pároddal a kérdést! 
Újra dolgozni, mellette gyereket nevelni, háztartást vezetni nagy változás lesz az életében. Legyen ez a döntés megnyugtató a családunknak és természetesen neked is.

Ha úgy döntesz, újra munkába állsz:

2. Keress a környéken, illetve a munkahelyedhez közeli bölcsődét, családi napközit, ovit! 
Olyan helyet válassz, amelyről tényleg azt gondolod, szívesen hagynád ott gyermekedet. Fontos, hogy mit mondanak mások az intézményről, de a saját benyomásaidat sose szorítsd háttérbe.

3. Jelezd a munkáltatónak, mikor szeretnél visszatérni dolgozni (szóban majd írásban is)! 
Helyzeted nagymértékben függ a munkáltató hozzáállásától. Ha van lehetőség rá, akkor kezdeményezhetjük, hogy részmunkaidőben foglalkoztassanak. A munkahely a benyújtott kérelem alapján először az otthon töltött évek alatt felgyülemlett szabadságot adja ki. Igazolja továbbá a bölcsőde felé a foglalkoztatást.

4. A fentiekkel párhuzamosan kezdd el intézni gyermeked bölcsődei felvételét! 
A döntés általában egy hónapon belül várható. A felvételről való tudomásszerzést követően arra kell figyelned, hogy elég idő legyen a beszoktatásra szánt idő és a munkába állása között.

5. Készíts listát arról, mi az, amit még feltétlenül szeretnél elintézni, mielőtt munkába állsz!  
Például használt ruhák eladása, játékok szelektálása, gyermekszoba takarítás. Ezekre később kevesebb időd lesz. 

7. Szánj időt magadra! 
Az a legjobb, ha az otthoni tennivaló mellett magadra is szánsz időt, hiszen neked is megváltozik a napirended, újra hozzá kell szoknod a közösségi élethez, a korán keléshez. Erősítsd az önbizalmad! Több év után visszatérni, vagy beilleszkedni egy új munkahelyre, és ott megfelelni csak magabiztosan lehet. A kihagyott idő miatt inkább sokszor nyugdíjasnak érezheti magát egy nő, azzal a tipikus mondattal: „amikor dolgoztam, akkor még így volt”.

8. Munkába állás előtt frissítsd a nyelvtudásodat, szakmai ismereteidet! 
Ha kell a munkához, iratkozzunk be például egy délelőtti nyelvtanfolyamra.

9. Kezdd el lassan felépíteni a napi rutint!
Még munkábaállás előtt ellkezdheted kialakítani a reggeli menetrendet. Ez később a hasznodra lehet akkor, amikor már a munkahelyre igyekszel. Így még tudsz változtatni a reggeli berögzült szokásokon, ki tudod szűrni, mi az, amin még változtatnod kell. 

Minden kezdet nehéz! Vigasztaljon az, hogy nem vagy egyedül! Idézd vissza a gyerekekkel otthon töltött éveket, az sem volt kevésbé nehéz, meríts erőt az anyaságból gyűjtött tapasztalataidból. Hidd el, fő az önbizalom, és az, hogy legyen türelmed saját magaddal szemben is, hisz egy teljesen új helyzet következik.

És hogy mit csinálj a munkába állás előtti utolsó napon? Töltsd a napot a családdal! 

Hannamami
- Budapestimami -

Neked ajánljuk!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.
szilveszter

10 jó tanács az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, babonák

Az újévi szokások nem változtak az idők folyamán még mindig úgy tarják: ”amilyen az újév napja, olyan lesz az egész esztendő is”.
Szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Jó tanácsok az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Az év utolsó napjához és éjjeléhez, illetve január elsejéhez számos szilveszteri népszokás és babona társul. Ezek közül csemegéztünk és összeszedtünk neked 21 újévi hagyományt és hiedelmet – nehogy valamit elfelejts vagy valamiből kimaradj!
Ugrás az oldal tetejére