Jelenlegi hely

Túl a romantikán. Kössünk házassági vagyonjogi szerződést?

Ha fel is merül a házassági vagyonjogi szerződés lehetősége a házasulandók között, az általában igen érzékeny téma, amelyben nagyon nehéz okos, közös döntést hozni: megjelenhet az aggódó szülők nyomása, a barátok is hangot adhatnak véleményüknek, azonban szem előtt kell tartania a párnak azt, hogy a közös jövőjük vagyoni kérdéseit rendezik a szerződéssel, melynek következményei csak kettőjüket fogja érinteni. 

Ahhoz, hogy eldönthessük, a mi esetünkben szükséges/hasznos lehet-e ilyen szerződés megkötése, elsődlegesen ismernünk kell a „törvényes vagyonjogi rendszert”, vagyis tudnunk kell azt, hogy a törvény miképpen szabályozza a házassági vagyonjogot – szerződés hiányában.

Mi történik, ha nem kötünk szerződést? A házassági vagyonjog törvényi szabályozása

A törvényi szabályozás megkülönbözteti a házastársak közös vagyonát és a különvagyont. 

A törvény alapján a házastársak közös vagyonába fog tartozni:

  • amit a házastársak a vagyonközösség fennállása alatt együtt vagy külön szereznek;
  • a különvagyon haszna;
  • 5 évi házassági életközösség után az a különvagyoni vagyontárgy, amely a mindennapi használati tárgy helyébe lép; továbbá 
  • közösen fogják viselni a bármelyik házastárs által a vagyonközösség fennállása alatt vállalt kötelezettségből eredő tartozásokat. 

A házastársi közös vagyon a házastársakat osztatlanul, egyenlő arányban fogja megilletni.

Nem fog ugyanakkor a házastársi közös vagyonba tartozni, azaz továbbra is a felek különvagyonát fogja gyarapítani:

  • a házastársi vagyonközösség létrejöttekor meglévő vagyontárgy;
  • az egyedül örökölt, ajándékba kapott vagyontárgy, ingyenes juttatás;
  • a szellemi alkotásból eredő jövedelem, kivéve a vagyonközösség fennállása alatt esedékes díjat;
  • a házastárs személyét ért sérelemért kapott juttatás;
  • a személyes használatára szolgáló szokásos mértékű vagyontárgy; továbbá
  • a különvagyon értékén szerzett vagyontárgy és a különvagyona helyébe lépő érték.

Házassági vagyonjogi szerződést abban az esetben érdemes kötnünk, ha el kívánunk térni a törvényi szabályozástól. 

Fontos ugyanakkor látnunk, hogy a házassági szerződés nem csupán válás esetén juthat jelentőséghez: ha például a párunk olyan vállalkozást vezet, amelyért korlátlan felelősséggel tartozik, azaz teljes vagyonával felel, érdemes elgondolkodnunk és beszélnünk vele a szerződéskötés lehetőségéről.

Hogyan kell eljárnunk, ha szerződést szeretnénk egymással kötni?

A házassági vagyonjogi szerződés csak abban az esetben lesz érvényes, ha azt közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalják, vagyis a szerződést közjegyző vagy ügyvéd előtt kell megkötni. Harmadik személyek irányában csak abban az esetben lesz hatályos a szerződés, ha azt bejegyezték a Házassági és Élettársi Vagyonjogi Szerződések Országos Nyilvántartásába (VSZNY), vagy ezen harmadik személyt egyéb – bizonyítható módon – tájékoztatták a szerződésről.

A felek a jogszabály keretei között bármilyen vagyoni kérdésről rendelkezhetnek a szerződésben, ebben tulajdonképpen csak a felek kreativitása szab határt. Sokszor azt is elegendő rögzíteni, hogy a házasság létrejöttekor mik tartoznak a szerződő felek különvagyonába, de a felek akként is dönthetnek, hogy a vagyonközösséget a jövőre nézve teljesen kizárják: mivel e szerződések csak közjegyző vagy ügyvéd előtt köthetők érvényesen, érdemes az eljáró szakemberrel aprólékosan átbeszélnünk a lehetőségeinket, és megfontoltan, közösen döntenünk.

Dr. Fazakas Réka Mária, ügyvéd

Neked ajánljuk!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Tudtad, hogy minden évben július első szombatja a Nemzeti Ölelés Napja Magyarországon? Bár nálunk ez a nap még nem tartozik a legismertebb jeles napok közé, épp ezért különleges alkalom, hogy egy kicsit megálljunk és figyelmet szenteljünk annak, mennyit számít egy szeretetteljes ölelés a mindennapokban.
Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Mondjuk ki nyíltan: a családanya/háziasszony szerepkör nincs versenyben a legmagasabb presztízzsel bíró tevékenységek között. Azt a bejelentést, hogy valaki éppen GYES-en van Uram bocsá’ főállásban menedzseli a háztartást és a családot, a legritkább esetben fogadják vallásos áhítattal. Finomak voltunk? Szerintünk is.
Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság nem csupán egy új szerep, az anyaság egy átalakulás. Testben, lélekben, és olyan mélységekben, amiről talán soha nem hittük, hogy bennünk léteznek.
Itt a meleg - hol a hideg?

Itt a meleg - hol a hideg?

A kánikula felszólítás és figyelmeztető lövés leadása nélkül törte ránk az ajtót. A hideg pedig, amit egész télen úgy utáltunk, hirtelen a vágy kicsit sem titokzatos tárgyává vált. Központi kérdés lett, hogyan tudnánk hűteni magunkat és minden mást, ami hűtésért kiált?
Ugrás az oldal tetejére