Jelenlegi hely

Atipikus munkavégzés

Kisgyermek(ek) mellett sokan vágyunk kötetlenebb, rugalmas, a családi élettel és az anyai teendőkkel jobban összehangolható, un. atipikus foglalkoztatásra… Lássuk, hogy milyen lehetőségeket biztosít számunkra a Munka Törvénykönyve:

ATIPIKUS MUNKAVÉGZÉS

Hagyományostól eltérő, rugalmas foglalkoztatás

Részmunkaidős foglalkoztatás

A teljes napi munkaidőnél rövidebb napi munkaidőben (jellemzően napi 4, vagy 6 órában) történő foglalkoztatás, időarányos fizetésért. A munkáltató a munkavállaló kérésére a gyermek hároméves koráig köteles a munkaszerződést részmunkaidőre módosítani. Hátrányok: alacsony bér; ha a részmunkaidős bér nem éri el a minimálbér összegét, kevesebb lesz a nyugdíj (de a szolgálati időbe beszámít).

Távmunka

Elsősorban a számítógéppel végezhető munkáknál (pl. grafikai, adatbeviteli, fordítási munkák) merül fel. A munkavállaló a munkáltató székhelyétől, telephelyétől elkülönült helyen, információtechnológiai és informatikai eszközzel végzi munkáját és a munkavégzés eredményét elektronikusan továbbítja a munkáltatónak.

Munkakör megosztás

(Jog sharing)

Két vagy több munkavállaló együtt tölt be egy munkakört úgy, hogy maguk döntenek arról, mikor melyikük dolgozik (pl. heti váltásban, vagy heti 2,5-2-5 napot stb.). A munkáltató számára az a fontos, hogy valamelyikük mindig ott legyen munkaidőben, és munkavégzésre rendelkezésre álljon.

 

Például, két kisgyermekes szülő együtt tölt be egy munkakört, és annak figyelembe vételével járnak dolgozni, hogy ki hogyan tudja megszervezni a gyermek felügyeletét.

Bedolgozói munkaviszony

Olyan önállóan végezhető munkára lehet létesíteni, amelyre a teljesítménykövetelmény valamilyen mennyiségi vagy minőségi mutató segítségével meghatározható. A bedolgozó teljesítménye után kap bért.

Több munkáltató által létesített munkaviszony

Több munkáltató és egy munkavállaló a munkaszerződésben egy munkakörbe tartozó feladatok ellátásában állapodhatnak meg.

Munkavégzés behívás alapján

A munkavállaló akkor köteles munkát végezni, ha ellátandó feladat merül fel. A munkavállaló egy bizonyos maximális munkaidőben (ez legfeljebb napi 6 óra lehet) munkavégzésre rendelkezésre áll, de munkát csak a munkáltató kérése, “behívása” alapján végez. A munkáltatónak a munkavégzés időpontját legalább három nappal előre kell közölnie a munkavállalóval.

Bővebb információ:

2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről

(192. § - 203. §)

Közelebb a távmunkához c. könyv

 

 

Neked ajánljuk!

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.
Ugrás az oldal tetejére