Jelenlegi hely

Vakáció kamasszal, könnyedén

Egész évben tervezgetjük, hogy milyen jó lesz végre kiszakadni a hétköznapi mókuskerékből, hova s mikor mehetünk végre nyaralni. Ha alaposak vagyunk, minden apró tényezőre felkészülünk, milyen lesz az időjárás, mennyi ruhát vigyünk, összeírjuk a látnivalókat, a pontos menetrendet. Mindenre tervszerűen előkészülünk, s lelkesen várjuk az elutazás időpontját. Csakhogy van egy kiszámíthatatlan tényező a folyamatban, akinek a reakcióira, viselkedésére, döntéseire nem mindig lehet előre felkészülni: a kamasz gyermek….. 


kép forrása

Hogyan készüljünk a nyaralásra, hogy kamaszunknak is megfelelő, s nekünk is élményekkel teli legyen?

1. Fogadjuk el, hogy a kamaszokra nem lehet rákényszeríteni az akaratunkat.

Adjunk nekik választási lehetőséget, érezzék, hogy számít a véleményük, s közösen hozzuk meg a döntést, hogy hova utazzunk a nyáron.

2. Fogadjuk el, hogy érzékenyen reagálnak a külső ingerekre. 

Ha kamasz gyermekünk elégedetlen a testképével, semmiképpen se erőltessük számára a strandolást, legyen lehetősége olvasgatni, elvonulni, míg a család a fürdik; vagy válasszunk kirándulós programot a strand helyett. 

3. Fogadjuk el, hogy a kamaszok lázadnak, és szeretnek hangot adni nemtetszésüknek.

Nem tudunk minden körülményt úgy biztosítani, hogy mindenre lelkesen rábólintsanak, ezért nekünk is rugalmasan kell a szituációkat kezelni. 


kép forrása

4. Fogadjuk el, hogy önállósodni próbálnak.

Nem mindig akarják, hogy a szülők is jelen legyenek, ezért biztosítsunk számukra én-időt, amikor egyedül lehetnek. Örömmel veszik, ha ők is mozoghatnak önállóan a nyaralóhelyen. Ha biztonságosnak ítéljük meg a helyet, s megbeszéljük a feltételeket, kereteket, működhet a dolog. 

5. Fogadjuk el, hogy fontosak számukra a kortárskapcsolatok.

Lehet, hogy jobban örülnek a nyaralásnak egy baráti családdal közösen, ahol a saját korosztályukból is találnak társaságot maguknak. Ettől lehet, hogy lelkesebbé válnak, hiszen ők is tudnak önállóan egy baráttal együtt közös programokat szervezni a nyaralás keretein belül. 

6. Amennyire szeretnének a kamaszok önállóak lenni, pontosan annyira vágynak az odafigyelésre és a közösen eltöltött időre.

Emiatt szervezzünk közös időtöltést is, ahol kicsit lazábban, viccesebben tudunk mi is viselkedni. Egy vidámparki nevetgélős kiruccanás segít kicsit felszabadultabbá válniuk, ahol sokkal könnyebben meg is tudnak nyílni. Előfordulhat, hogy egy ilyen könnyed közös élmény átcsap egy elmélyült, lelkizős beszélgetésbe. Hiába akar egy szülő komoly dolgokról beszélni, ha a kamasz nem hajlandó.

Az ilyen nem mesterkélt, hanem teljesen spontán körülmények olyan bizalmas légkört tudnak teremteni, ahol a kamasz is jól érezheti magát. 


kép forrása

Szerző: Teveliné Horváth Melinda
okleveles pszichológus, sport szakpszichológus, pedagógus, terápiás kutya felvezető, life coach
https://www.facebook.com/tevelinemelinda/

- KAPOSVÁRIMAMI -

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére