Jelenlegi hely

Spóroljunk vele: kincsünk, a víz

Mindennap isszuk, színtelen, szagtalan (jobb esetben), természetes, hogy jön a csapból, a zuhanyból, a kútból, van a poharunkban – nekünk. Valóban tudjuk, mennyire szerencsések vagyunk, hogy ennyi és így jut nekünk a Föld nevű bolygó ezen részén?

Bizonyára ódivatú nézeteket vallok, de tisztelem annyira a Föld többi élőlényeit, hogy spórolni igyekszem a vízzel. Kímélem a vízkészleteinket s erre próbálom a családom is rászorítani. Nem, nem vagyok fremen, de megértem a vízzel kapcsolatos érzéseiket. 

A víz világnapján, március 22-én stílszerűen hoztunk néhány alapvető tippet, hogyan spórolhatunk vele. 

A 2024. év jelmondata: „WATER FOR PEACE – VÍZ A BÉKÉÉRT”

1993 óta az ENSZ célkitűzése, hogy a víz ünneplésével hívja fel a figyelmet az édesvíz fontosságára és arra a két milliárd emberre, akik jelenleg is biztonságos ivóvízellátás nélkül élnek.

Víztakarékos ötletek a konyhában és a fürdőben

A kulacsodban maradt vizet öntsd a virágokra; én összegyűjtöm egy kisebb kancsóba, mely ott áll a mosogató mellett, és úgy öntöm rájuk, mikor locsolási idő van.

Mosogatáskor próbálok nem zubogó vizet használni, a fekete mosogatáskor a zsírosabb edényeket kevés forró vízben alaposan elmosom, majd öblítem.

Mosogatáshoz is használhatunk növényi eredetű, lebomló, ezáltal a vizeket kevésbé szennyező mosogatószert. Gondolnád, hogy a mangó kitűnő zsíroldó enzimekkel rendelkezik? És még kézmímélő is!

Ne mosogass el kézzel rögtön minden darabot! Mire odaér a hatékony mosogatáshoz szükséges meleg víz, nagyon sok víz elfolyhat. Inkább várd össze a kávés bögréket, joghurtos kanalakat és poharakat.

A mosogatógéppel is óvatosan: nálunk van a gyűjtögetős és az indításra váró kategória. Nem indítom el 4 vajas kenyérhez használt kistányérral, inkább összevárom a vacsorához valót is. Majd együtt a nap végén ECO üzemmódban elindítom a tele gépet.

Fogmosáskor ne zubogó vizet használj, hanem fogmosó poharat.

A csapokra szerelhetünk perlátort. Olyan érzetet kelt a bőrön, mintha sok víz jönne a csapból, pedig csak a kifolyó vizet levegővel dúsítja.

A ruhamosáshoz használjatok növényi alapanyagokból készült, lebomló mosószereket, így kevésbé szennyezzük a vizeinket. A növényekben és sok zsíroldó enzim található, nem maradnak a ruhák koszosak.

Viráglocsolás, kerti megoldások

Gyűjtsétek az esővizet a locsoláshoz. Tízezer forint körül kapható százliteres vízgyűjtő hordó, elég csak a csatornakifolyó alá állítani. Kell egy kis odafigyelés, mire beállítjátok az optimális rendszert a ház körül, de megéri.

Befőtt eltevéskor a gyümölcsöt folyó vízben öblítem. Első alkalommal lemértem, 10 kg cseresznyéhez száz liter vizet is el lehet így folyatni. A mosogatóba előtte egy nagyobb műanyag tálat állítok, így felfogom a vizet, melyet szintén locsolásra lehet használni.

Használjatok a kertben, ahol csak lehet, mulcsot. Nem engedi olyan gyorsan kiszáradni a virágágyásokat, a földet, ritkábban kell locsolni.

 

Neked ajánljuk!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.
szilveszter

10 jó tanács az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, babonák

Az újévi szokások nem változtak az idők folyamán még mindig úgy tarják: ”amilyen az újév napja, olyan lesz az egész esztendő is”.
Szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Jó tanácsok az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Az év utolsó napjához és éjjeléhez, illetve január elsejéhez számos szilveszteri népszokás és babona társul. Ezek közül csemegéztünk és összeszedtünk neked 21 újévi hagyományt és hiedelmet – nehogy valamit elfelejts vagy valamiből kimaradj!
Ugrás az oldal tetejére