Jelenlegi hely

A karácsony nem marad el!

Ha nem is lesz olyan, mint a megszokott, attól még lehet szép és meghitt a karácsonyunk. Az ünnep öröme feltölt, erőt és reményt ad, amire most nagy szükségünk van...

Adventhez közeledve minden évben ilyenkor szoktuk összegyűjteni nektek a családi programokat: merre jár a Mikulás, hol vannak a koripályák, mikor nyit a Mézeskalácsváros, a karácsonyi vásárok és más mókák. A slow karácsony témája is rendszerint előjön, hogy ne rohanjunk, kevesebb legyen az elvárás, az év végi hajtás, nem kell mindennek tökéletesnek lenni, inkább lassítsunk…

Hát most nem rohanunk sehova, zárva vannak a koripályák, a színházak, mozik, kávézók, nincsenek karácsonyi vásárok, elmarad a sulis ünnepség, még az osztálykarácsony is. Ami korábban természetes volt, most hiányzik.

Beszűkültek a lehetőségeink a kikapcsolódásra, a találkozásokra. Az offline közösségi élet a minimálisra csökkent, az emberek az otthonukba húzódtak. Bizonytalanságban és állandó újratervezésben élünk. A kapcsolattartás a virtuális térbe költözött.

Ilyen helyzetben még nem voltunk, új megoldások kellenek. A covid miatt mi még azt sem tudjuk, hogyan szervezzük a családi találkozókat, rokonlátogatásokat. Megyünk a Dédihez? Tudunk-e találkozni az unokatesókkal? Milyen lesz a járványhelyzet karácsonykor? Egészségesek leszünk? Sok a megválaszolatlan kérdés.

Rengeteg dolog elmarad idén, de a karácsony nem marad el! Ha nem is lesz olyan, mint a korábbiak, attól még lehet különleges az ünnepünk. Talán kevesebb a zavaró zaj, jobban átéljük a karácsony egyszerűségét, azt, hogy az ünnep tart meg minket és nem fordítva.

Egyszer ez is egy emlék lesz, ahogy az író fogalmaz:

„A szenteste! Karácsony! Micsoda édes zengésű szavak! Hogy megtelik a szív a rájuk való visszaemlékezésben! Gyermekkoromra gondolok s arra a sok szép karácsonyestre, amit családom körében eltöltöttem, a viaszgyertyák fényére, a kis csilingelő csengőre, a fenyő pompás illatára, boldog, gyermeki örömömre.

De más karácsonyesték emléke sem mosódhatik el emlékeimben, olyanoké, melyekből hiányzott minden vígság, boldogság, de amelyek mégis - mindennek dacára is, megtartották varázslatos szépségüket.” (Karl May)

Megéljük vagy túléljük? 

Ti is úgy érzitek, hogy stresszes időszak lett a legszebb ünnepünkből, amiben a vásárlási láz, a feladatlisták diktálják a tempót? Mi lenne, ha most nem száguldanánk végig az adventen, hiszen a felgyorsult életmód, az állandó elérhetőség, pörgés ellentmond az advent lényegének, ami valójában a várakozásról, csendről, befelé fordulásról szól.

A sietség nem segít az elcsendesedésben, a lélekben való felkészülésben. Tényleg, igazából mit ünneplünk karácsonykor (mi van az ajándékozáson túl)?

„Merjünk karácsonykor mi magunk ajándékká válni!”

Jó dolog kapni, ezt a gyerekek is tudják. Idővel megértjük, hogy még jobb dolog adni. De aki ennél is tovább szeretne fejlődni, rájöhet arra, hogy a legnagyobb öröm ajándékká válni. Ezek az apró gesztusok minket is gazdagítanak.

Adunk néhány tippet – összesen 24-et – a ráhangolódáshoz.

Egyszerű karácsony

Ahelyett, hogy felsorolnánk, hogy miről mondunk le idén, szerintem jobban járunk, ha inkább összegyűjtjük az alternatív lehetőségeket. Vannak kényszermegoldások – hiszen a virtuális tér nem helyettesíti a személyes együttlétet – de némi szervezéssel, kreatív ötletekkel örömtelivé tudjuk tenni az ünnepet. Te mit tervezel?

Elárulom, hogy idén nem sütök beiglit (a pékségből fogom megrendelni), helyi kézművesektől veszek apró meglepetéseket és elkerülöm a plázákat. Minden nap olvasok (igazi könyvből) és kikapcsolom a wifit este 8-kor (jó, legkésőbb 9-kor). Naponta sétálni megyünk, persze este 8-ra hazaérünk.

További tippek:

  • Süssünk együtt mézeskalácsot!
  • Sétáljunk az erdőben, parkban!
  • Ki az a rokon, ismerős, akivel már régen beszéltünk? Hívjuk fel!
  • Csodáljuk meg a kivilágított utcákat, forralt borral a kezünkben!

Nyugodt készülődést és (nem tökéletes, hanem) boldog karácsonyt kívánunk!

Halász Kinga
- Budapestimami –

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére