Jelenlegi hely

Amit a terhességi toxémiáról tudni kell

A terhességi toxémia olyan orvosi kifejezés, aminek nincs igazán magyar megfelelője. Fordíthatnánk terhességi mérgezéses állapotnak (a toxin mérget jelent), de ez nem terjedt el a hétköznapi gyakorlatban.

A kórkép a várandósság harmadik harmadában fordul elő. Három fő tünete van: magas vérnyomás, fehérjevizelés és ödéma (vizenyő). Ezek közül az ödémának a legkisebb a jelentősége, hiszen ez a legtöbb kismamánál – kisebb fokban – jelentkezik.

Miért veszélyes?

A magas vérnyomás a legveszélyesebb, hiszen rontja a lepény keringését, és az extrém vérnyomás-emelkedés eklampsziához (eszméletvesztéssel járó görcsrohamhoz) vezethet, mely nem csak a magzat, hanem az anya életét is veszélyezteti.

A nagyobb mértékű fehérjevizelés a vesék károsodására utal. A betegség gyakrabban fordul elő idősebb kismamáknál, többször szülteknél és elhízottaknál. Különösen veszélyeztetettek azok, akiknek várandósságuk előtt is magas volt a vérnyomásuk. A kórkép kezelésében a vérnyomáscsökkentőknek jut a legfontosabb szerep.

Ügyelni kell arra is, hogy a gyógyszeres kezelést a terhesgondozást végző orvos állítsa be, ugyanis a számtalan vérnyomáscsökkentő szer közül csak néhány alkalmazható várandósoknál. A kismama vérnyomását normális szinten kell tartani! Ezt hatékonyan segítheti a só- és fűszerszegény diéta. A folyadékbevitel túlzott megszorításának nincs jelentősége, ettől az ödéma nem ürül ki. Ismételten emelkedő vérnyomás esetén a kórházi felvétel indokolt. Itt több lehetőség van az optimális gyógyszeres kezelésre (intravénás, infúziós terápia), továbbá lehetőség van a magzat életműködésének folyamatos megfigyelésére, monitorizálására. Ha a magzat súlyos veszélyeztetettsége igazolódik, vagy a várandós nő vérnyomása a kezelés ellenére is jelentősen emelkedik, a terhesség befejezése — szinte kivétel nélkül császármetszés útján — szükségessé válik.

 

dr. Bárány János
szülész-nőgyógyász

 

Forrás: bebikkicsikesnagyok.hu

 

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.
Ugrás az oldal tetejére