Jelenlegi hely

Önéletrajz írás - A sikeres önéletrajzhoz vezető 13 lépés

Ha elolvastad, milyen hibákat érdemes elkerülni önéletrajzod megírásánál ( és figyelembe is veszed a tanácsokat): jó önéletrajzot fogsz írni. Ha az alábbiakat is követed: nem az önéletrajzodon fog múlni, hogy sikerül-e megszerezni a kiszemelt állást!

  • Önéletrajzod legyen áttekinthető (megfelelően tagolt) és egységes (betűtípus, betűméret).
  • Időrendben visszafelé szerepeltess minden iskolát és munkahelyet, tehát a munkahelyeid felsorolását a legutóbbival, végzettségeid felsorolását a legmagasabb szintűvel kezdd.
  • Ha fényképet csatolsz (mert kérik), olyan képet válassz, amin csak a válladig vagy látható, ami aktuális (nem vagy 20 kilóval könnyebb/nehezebb, 10 évvel fiatalabb rajta). A fényképen megjelenésed legyen visszafogott/üzleties és ápolt, egy kevés  smink és szolid mosoly természetesen megengedett. A háttér lehetőleg legyen semleges.
  • Ha van rá mód, használj referenciákat. Ha korábbi munkáltatód jó véleménnyel volt rólad és elégedett volt a munkáddal, a munkaviszony megszűnésekor ne szégyelld ezt írásban is kérni tőle, illetve kérd meg, hogy ezt szükség esetén szóban is erősítse meg. Egy-egy jó ajánlólevél pozitívan befolyásolja megítélésedet.
 

  
  • A végzettségeidnél tüntesd fel a végzettség fokozatát és a lényeges részleteket.
  • Akár a saját, akár munkáltatód költségén elvégzett tanfolyamokat és tréningeket se felejtsd ki az életrajzodból (és a megszerzett oklevelet is csatold), főleg, ha az így megszerzett tudást hasznosíthatnád a megpályázott állás elnyerése esetén.
  • Ne csak a nyelvvizsgád szintjét jelöld meg, hanem azt is, hogy a valóságban milyen szinten áll a nyelvtudásod.
  • A korábbi munkaköreid megnevezésekor törekedj arra, hogy a megnevezés minél többet áruljon el arról, hogy mi volt a feladatod. Pl. ügyintéző helyett írd azt, hogy hitel-és befektetési ügyintéző stb.
  • A feladataid felsorolása mellett hangsúlyozd az elért eredményeidet, sikereidet.
  • Számokkal, adatokkal és tényekkel is támaszd alá eddigi eredményeidet. Amikor átfutják az önéletrajzodat (átlag 15-20 másodperc jut egy-egy pályázatra), valószínű, hogy a számokon megakad a tekintetük, éppen ezért, ha százalékokról írsz, használd a szimbólumot (%), ne a szót írd ki. Pl. Banki ügyintézőként írhatod, hogy havonta átlagosan 120 ügyfél ügyét bonyolítottad, melynek 60%-át tette ki a hitelügyintézés, a fennmaradó 40% megtakarítási, biztosítási típusú ügy volt.
  • Érdemes röviden összefoglalni, hogy mik azok az erősségeid és munka tapasztalataid, melyek alkalmassá tesznek az adott pozíció betöltésére.
  • Mindig azokat az eredményeidet, tapasztalataidat és erősségeidet emeld ki az önéletrajzodban, melyek az adott állás megpályázása szempontjából jelentősek. Minden megpályázott állás esetén szánj időt arra, hogy az adott álláshoz igazítsd az önéletrajzodat.
  • Ha „rés” van az önéletrajzodon (hosszabb-rövidebb időn át nem volt állásod), visszaléptél a ranglétrán, elveszítetted az állásod, még nincs tapasztalatod, vagy más „kellemetlen” körülmény merül fel, aminek okaira a munkáltató biztosan kíváncsi: ne hallgass róla, inkább egy-egy rövid és frappáns mondattal térj ki az indokokra. Ennek során ne beszélj magad ellen, hanem legyél határozott: „Még nincs meg a diplomám..” helyett jelöld meg a diploma megszerzésének várható idejét.
 
 

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.
Ugrás az oldal tetejére