Jelenlegi hely

Nyűg vagy segítség? Fókuszban a táplálkozási napló

Hallottál már a táplálkozási naplóról? A táplálkozási vagy más néven étkezési napló egy olyan jegyzet, amiben pontosan vezeted, hogy mikor mit és mennyit ettél-ittál a nap folyamán.
Mikor érdemes táplálkozási naplót vezetni? 

Étkezéseink rögzítése több szempontból is ajánlott, és  a dietetikusok is előszeretettel kérhetnek Tőled ilyet, hogy pontosabb képet kapjanak a táplálkozási szokásaidról. 

Ha napközben folyamatosan vezeted – vagy a nap végén nyugiban leírod – az aznap elfogyasztott étel és ital mennyiségét, akkor szembesülsz csak igazán azzal, hogy mennyi és milyen nyersanyagot, ételt – ezáltal energiát és tápanyagokat – vettél magadhoz. 

Ha fogyni szeretnél, a napló segítségével számolhatod ki, hogy mennyi kalóriát vittél be a nap folyamán. Cukorbetegség vagy inzulin rezisztencia esetén pedig az étkezések szénhidrátottartalmát tudod követni, egyben memorizálni is azt.

Az étkezések után jelentkező panaszokat (pl. puffadás, hasmenés, fejfájás, bőrtünetek) is rögzítheted a naplóban, ami azért jó, mert így könnyebb lesz kapcsolatot találni az elfogyasztott élelmiszer és a kialakult tünet között.
Természetesen a diagnózis pontos felállításához majd a dietetikusi konzultáció mellett egyéb más vizsgálat(ok)ra is szükséged lesz. 



 

Hogyan vezesd naplódat?
Ha megbarátkoztál a gondolattal és kellően eltökélt vagy, hogy időt szakíts az étkezések pontos leírására, akkor már csak tollra és egy füzetre van szükség.

Amit mindenképp le kell jegyezned:

  • mikor, mit (minőségi jellemzőkkel együtt, pl.: “teljeskiőrlésű”, “zsírszegény” vagy pontos márkamegnevezés) és
  • mennyit (pl.: g, dl, darab) ettél, illetve
  • mennyi és milyen folyadékot ittál a nap folyamán.

Fontos, hogy mindent írj le, és legyél őszinte. Ha több csokit ettél a kelleténél, azt se titkold el! 

Kinek nyújt információt a táplálkozási napló?
Természetesen Neked, hogy tükröt kapj táplálkozási szokásaidról. Emelett nekünk dietetikusoknak is, hiszen táplálkozási szokásaidba belelátva, szaktudásunkkal segíteni tudunk, hogy korrigálhasd azt.

Legyen szó bármely táplálkozással összefüggő betegségről (pl. cukorbetegség, vese-, gyulladásos bélbetegség, táplálékallergiák és intoleranciák), normálistól eltérő laborparaméterről (pl.: koleszterin, triglicerid, húgysav), vagy átmeneti állapotról (terhességi cukorbetegség), a dietetikussal való konzultációra érdemes már naplóval érkezni, hogy a tanácsadás sokkal személyreszabottabb legyen.

Hidd el, a rászánt idő biztosan megtérül. 
 

Nagy Nóra Zsófia
dietetikus
Istenhegyi Géndiagnosztikai Klinika (Budapest)
Fb. oldal: Táplálkozz okosan

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.
Ugrás az oldal tetejére