Jelenlegi hely

A "bezártságbiztos" konyha receptje: 6 + 1 tipp a fagyasztás szakértőjétől!

Eddig sosem fagyasztottam kenyeret, sajtot, virslit... mindig annyit vásároltunk, amennyit rövid időn belül elfogyasztottunk. Most más a helyzett... ezért az interneten kutakodtam arról, hogy ezeket a "kedvenceket" hogyan tudom hosszú távon tárolni.

Így bukkantam Eszter weboldalára, ami azért érdekes, mert amúgy évek óta ismerjük egymást és már régóta terveztem, hogy elfoglalt háziasszonyként elvégzem a "haviegyfőzés" című online tanfolyamát.

Napi egy főzés helyett: havi egy főzés!

Fel is hívtam gyorsan, hogy tanácsot kérjek tőle: hogyan tudom felkészíteni a konyhámat a következő hetekre, hónapokra?

Sok hasznos tippet kaptam tőle, amit Eszter most veletek is megoszt:

Az elmúlt napokban kialakult helyzet miatt egyre több emberben fogalmazódik meg, hogy érdemes lenne otthonra nagyobb mennyiségű élelmiszert beszerezni.

Nem csak egy esetleges karantén helyzet kialakulása miatt célszerű valamennyi plusz élelmiszert otthon tartani, hanem ezzel csökkenteni tudod a boltba menetelek számát.

Ráadásul (kis)gyermekkel nem is mindig egyszerű az élet. Könnyen előfordulhat, hogy nem tudsz vagy mersz velük megindulni vásárolni. Járvány esetén pedig még inkább célszerű a zsúfolt helyeket kerülni.

Azoknak szeretnék tanácsokat adni, akik nem szoktak hosszabb időre előre tervezni, vagy tanácstalanok, hogy milyen élelmiszereket kellene beszerezniük és azokat hogyan tudják (a fagyasztóban) tárolni?

1. Hogyan készülj fel a ritkább boltba menetelre? Miből érdemes nagyobb mennyiséget vásárolni?

Írj bevásárlólistát! Mindenképp saját listát írj, ne más „túlélő” összeírását használd fel. Csak olyasmit vásárolj meg, amit egyébként is megvennél. Felesleges olyan alapanyagokból, élelmiszerből betáraznod, amiket eddig sem használtatok.

Például hiába javasolja valaki, hogy vásárolj nagyobb mennyiségű lisztet, ha eddig nem otthon sütötted a kenyeret, valószínűleg nem a napokban fogod megtanulni az otthoni kenyér készítés trükkjeit.

Bár jelentős kiadással jár egy nagyobb bevásárlás, de érdemes előre gondolkodni, hogy minél kevesebbszer kelljen boltba menned. Főleg ha egyedül vagy otthon kisgyerekkel és neked kell megoldani a bevásárlást.

Mivel csak olyat fogsz vásárolni, amit egyébként is elhasználnátok, ezért szépen lassan majd minden el fog fogyni, semmi sem megy kárba.

2. Hogyan tervezd meg az étkezést?

Hiába vásárolsz össze tésztát, rizst, olajat, mert az sokáig eláll, ha a végén ott állsz tanácstalanul, hogy mit főzz belőlük?

A főtt ételeknél ne alapanyagban, hanem ételekben gondolkodj! 

Tehát első lépésként írd össze a család kedvenc ételeit, azokkal kezdj el tervezni. Sokszor hallani a változatos étrend fontosságáról, de ha most nem megoldható, ne kínozd magad! 

Ha a gyereked két naponta pörköltet enne nokedlivel, akkor egyen azt. Ha tésztát enne, akkor legyen tészta az ebéd. A változatos étrendet pedig a különböző levesekkel és feltétekkel próbáld megoldani.

Ha  megoldható,  próbálj  úgy  tervezni,  hogy   egy  ételből  több  variációt  is  el  tudj készíteni.  Például  a  pörköltből  lehet  rizses  vagy  tarhonyás  húst  készíteni,  a  bolognai szósz vagy a csilis bab pedig nagyszerű pizzafeltét lehet.

Fontos információ az is, hogy hány főből áll a család és hány étkezést kell biztosítani.


 

Normál   esetben   a   gyerekek   az   óvodában   reggeliznek,   tízóraiznak,   ebédelnek   és uzsonnáznak,  ahogy  előfordulhat,  mi  szülők  reggelente  a  kisboltban  vesszük  meg  a reggelit és a munkahelyi étkezdében ebédelünk. Most ezekkel is számolnod kell.

Külön ki kell térni a legkisebbekre, akiknél az étkezések esetleg még nincsenek teljesen kiváltva.

Minden  étkezésre  egyesével  térj  ki  és  írd  oda,  hány  főre  kell  tervezned.  Lehet,  hogy  a gyermeked tízóraizik, te viszont nem.

Tervezz előre édességeket is. Ezeket elkészítheted te is, vagy megveheted készen az apró süteményeket, kekszeket. Ahogy neked, a gyerekeknek is fura ez az egész helyzet, nem is  igazán  értik,  mi  történik  velük. 

Egy kis  közös  sütéssel,  néhány édes  falattal  oldhatod benne az esetleges feszültséget.

Ha több gyerekkel vagy otthon, nehezebb megoldani a főzést, érdemes 2 naponta dupla adag ételt főzni vagy kihasználni a fagyasztót.

Hiszen rengeteg étel lefagyasztható!

3. Hogyan használd a fagyasztót?

Először is nézd át a fagyasztószekrényt és ami lejárt vagy nem kell, dobd ki vagy használd fel!

 Felesleges  a  jégkockatartót  a  fagyasztóban  tárolni,  csak  a  helyet  foglalja. Ahogy  a nyárról megmaradt jégkrém sem feltétlenül létszükségletű.

A  fagyasztóba  ne  csak  húst  és  kenyeret  tárolj,  hanem  zöldséget  és  gyümölcsöt  is.  A fagyasztott  zöldségekkel  és  gyümölcsökkel  kitűnően  helyettesíthető  a  friss.  Így  pedig biztosíthatod a változatos étrendet és a megfelelő vitaminforrásokat az egész családnak.

A fagyasztott zöldségeket készen, mirelit termékként is megvásárolhatod, de te magad is le tudod fagyasztani. Nagyszerűen fagyasztható a cukkini, a brokkoli és a karfiol is.

A gyümölcsök olvasztás után puhábbak lesznek, de gyümölcsturmixba, joghurtba vagy süteményekhez fel tudod őket használni. Jól fagyasztható az alma, a körte és az eper is.

Ha mirelit termékeket vásárolsz, érdemes a hűtőtáskát előkeresni, nehogy a hosszabb sorban állás vagy a hazaút alatt kiolvadjanak.

Ami egyszer már kiolvadt, azt tilos visszafagyasztani!

4. Hogyan készítsd elő az élelmiszereket, hogy kevesebb helyet foglaljanak a fagyasztószekrényben?

Ha hosszabb időre szeretnéd feltölteni a fagyasztószekrényt, akkor bizony több helyre lesz szükséged.

Ha jeges a fagyasztószekrényed, olvaszd  le, mert a jég  hasznos területet foglal el és a készüléked  energiafelhasználása  is  megnövekszik.  Magyarán  kevesebb  mindent  tudsz lefagyasztani, de magasabb lesz a villanyszámlád.

Ha  nyersen  szeretnél  fagyasztani,  akkor  a  húsokat  mosd  meg,  a  nem  kívánt  részeket távolítsd el. Előfordulhat, hogy hártyázni kell, bent maradt tollmaradékokat kiszedni, vagy éppen kicsontozni.

Végül  jöhet  a  darabolás,  felszeletelés,  kockázás. Ha  pácolni  szeretnél,  készítsd el a pácleveleket, és pácold be a húsokat.

Ha  védőgázas  húst  veszel,  csomagold  át.  Te  is  láthatod, hogy a  doboz  fele  üres,  csak elfoglalja a helyet más, fontosabb dolgok elől.

Célszerű  adagonként  vagy  fél  adagonként  fagyasztani,  hogy  mindig  tudj  csak  annyit kivenni, amennyire valóban szükséged van.

5. Milyen kész ételeket tudsz lefagyasztani?

Kész vagy előkészített ételeket is célszerű lefagyasztani. Egyrészt kisebb helyet foglalnak el a fagyasztóban, másrészt a sűrű  napokon, amikor már a gyerekek is unják magukat, egymást, téged, nem kell hosszú időt töltened a konyhában.

Fagyaszthatsz   például   húslevest.   Ha   veszel   csontot   vagy   éppen   a   fent   említett előkészítés során megmaradtak, akkor ne a nyers csontokat fagyaszd le, hanem a kész levest, tészta nélkül.

Krémleveseket, habarás és tejszín nélkül.

Jól  fagyasztható  a  pörkölt,  ahogy a  feljebb  említett  bolognai  szósz  és  a  csilisbab  is. Változatosabbá teheted az étkezést halrudacskákkal, melyet te is el tudsz készíteni és le tudsz  fagyasztani. 

(Figyelem,  csak  friss  halból  készítsd  el,  korábban  már fagyasztott  és kiolvasztott halat tilos újra lefagyasztani.)

A panírozott élelmiszerek is jól fagyaszthatóak. A rántott húst, rántott brokkolit, rántott karfiolt, rántott sajtot előkészítve lefagyaszthatod. Ebben az esetben olvasztás után nem kell paníroznod.

A kész fasírt nyersen vagy megsütve lefagyasztható, akár csak a kész lecsó.

A sült húsok többsége is jól fagyasztható, csak ne legyen a hozzávalók között tejtermék, illetve ne tartalmazzon tojást. Ne fagyaszd le például a tojással töltött csirkecombot.

Ha  pedig kevesebb   húsos  ételt szeretnétek   fogyasztani,   akkor   fagyaszthatsz   le lencsefasírozottat, lencsés bolognait, brokkolis falatkákat, cukkinitócsnit.

6. Hogyan rendezd el az ételeket a fagyasztóban?

Legfelülre kerüljön  a  kenyér és  a  többi  péksütemény,  így  nem  fognak  összenyomódni. Nem túl szerencsés, ha egy zsemlére rápakolsz, mert abból a zsemléből olvasztás után sem lesz „normális” zsemle.

Aztán jöhetnek a főtt ételek.

A fagyasztó legalsó részére kerüljenek a nyers élelmiszerek.

+1. Mit tegyél, ha kicsi a fagyasztószekrényed?

Ha     hosszabb     időre     tervezve     szeretnéd     megtölteni     a     fagyasztód, csak a legszükségesebbeket fagyaszd le, amire lehet: keress alternatívát! 

A fagyasztott cukorborsó helyett  választhatod  a  konzerv  cukorborsót.  A  fagyasztóban  felszabadult  helyen  pedig tudsz húst vagy másfajta zöldséget tárolni.

Zaláné Csörsz Eszter

a haviegyfozes.hu alapítója

Szerkesztette:

- Pécsimami -

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.
Ugrás az oldal tetejére