Jelenlegi hely

Új lendület a második félévre: kreatív tanulási technikák, amiket érdemes kipróbálni otthon

Véget ért a tanév első fele, és már a szülők is kézhez kapták gyermekeik félévi értesítőjét az elért osztályzatokról. De mit tehetsz szülőként, ha a jegyek nem felelnek meg az elvárásaidnak? Hogyan támogathatod gyermekedet abban, hogy önbizalma és tanulási kedve kitartson a tanév hátralévő részében?

Valóban olyan nagy jelentőséggel bír, hogy gyermeked egy-egy tantárgyból milyen osztályzatot kapott? Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos gyógypedagógus, Tanulási coach, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotójának írása.

Támogató szavak, amelyek segítenek megőrizni a motivációt és az önbizalmat

Előfordulhat, hogy gyermeked bizonyítványában nem azok az osztályzatok szerepelnek, amelyeket vártál. Ilyen helyzetben is kiemelten fontos, hogy támogasd és bátorítsd őt, miközben az erőfeszítéseire és a fejlődésére helyezed a hangsúlyt. Dicsérd meg a kitartásáért és hangsúlyozd, hogy mellette állsz, segíted őt.

Beszéljétek át közösen az eredményeket, és kérdezd meg gyermekedet, hogy mennyire elégedett az elért eredményeivel. Tudd meg, mi okozta számára a legnagyobb nehézséget. Gondoljátok végig együtt, milyen megoldások segíthetnék őt abban, hogy olyan jegyeket szerezzen, amelyekkel ő is elégedett lenne. A legfontosabb, hogy érezze, mindig számíthat rád, és hogy az ő fejlődése, nem pedig a jegyek jelentik a valódi értéket.

Tanulási tippek, amelyekkel élvezetesebbé tehetitek a tanulást

  1. Első lépésként fogalmazzatok meg egy reális tanulási célt! Legyetek konkrétak, és kössétek a célt időponthoz. Például: „A tanév végére egy jegyet javítani fogok matematikából.” Határozzatok meg heti célokat, készítsetek hozzájuk feladatlistát, és tervezzétek meg az időbeosztást. Fókuszáljatok a legfontosabb feladatokra, és ne feledkezzetek meg a pihenőidő beiktatásáról sem. Fontos, hogy az apró lépésekért is járjon jutalom, és a cél elérésekor ünnepeljétek meg a sikert. Beszéljétek meg előre, hogyan fogtok ünnepelni.
  2. Kezdjétek a tanulást egy pohár vízzel! A tanulás előtt fogyasztott víz javítja a koncentrációt és frissíti az elmét.
  3. Engedd mozogni tanulás közben! Érdemes kipróbálni, hogy tanulás közben gyermeked fitball labdán rugózik, ez segíti őt a koncentrálásban.
  4. Keresztcsatorna-gyakorlatok: Végezzetek olyan mozdulatokat, amelyek a test két oldalát egyszerre aktiválják (pl. jobb kézzel érintsétek meg a bal térdeteket, majd fordítva). Ezek elősegítik az agyféltekék közötti kommunikációt.
  5. Koncentrációs zene: Próbáljátok ki, hogy gyermeked tanulás közben halk, nyugtató koncentrációs zenét hallgat, amely segíthet hosszabb ideig a feladatra összpontosítani.


     
  6. Hangos felolvasás és rögzítés: Olvasd fel hangosan gyermekednek a tananyagot, és rögzítsd diktafonra, hogy később visszahallgathassa.
  7. Hangszín és hangerő változtatása: Játsszatok a hangotok tónusával és hangerejével miközben váltva felolvassátok a tananyagot- ez segítheti a könnyebb memorizálást.
  8. Ábrándozás és képzelőerő: Gyermeked képzelje el azt a helyet vagy helyzetet, amiről olvasol neki. Tegyetek hozzá színeket és szokatlan részleteket, hogy emlékezetesebbé váljon.
  9. Sokféle inger használata: Nézzetek a tananyaghoz kapcsolódó tévéműsorokat, filmeket, hallgassatok előadásokat.
  10. Relaxációs gyakorlatok: Tanulás előtt vagy közben végezzetek közösen relaxációs gyakorlatokat, például mindfulness-t. Ezek segítik a stresszcsökkentését és a figyelem fenntartását.
  11. Többszöri ismétlés: Rendszeresen ismételjétek át az információkat kisebb egységekre bontva. Ez segít az agynak hosszú távú memóriába helyezni az tananyagot.
  12. Szókártyák készítése: Készítsetek színes kártyákat képekkel, szavakkal vagy fogalmakkal, amelyeket újra és újra átnézhettek.
  13. Különböző tanulási technikák megismerése, hogy a tanulás gyorsabban és hatékonyabban menjen.

Ne feledd, hogy a támogatásoddal és a közös célkitűzésekkel segítheted gyermekedet abban, hogy ne csak jobban teljesítsen, hanem élvezze is a tanulás folyamatát. Végső soron az együtt töltött idő, a bátorító szavak és a pozitív hozzáállás jelentik a legnagyobb értéket gyermeked számára.

Szalai-Lászlók Kitti
Gyógypedagógus, Tanulási Coach
www.jatszvaolvass.hu

Neked ajánljuk!

Dalolva búcsúztassuk a telet – a legjobb farsangi dalok és mondókák összegyűjtve

Dalolva búcsúztassuk a telet – a legjobb farsangi dalok és mondókák összegyűjtve

A farsangi időszak mára főként a gyerekek mulatságáról szól. Ehhez a vidám ünnephez gyűjtöttük össze a legjobb farsangi dalokat és mondókákat, melyek garantáltan feldobják a hangulatot, és még emlékezetesebbé teszik a közös pillanatokat!
7+1 szokatlan farsangi szokás, amit tuti nem ismersz

7+1 szokatlan farsangi szokás, amit tuti nem ismersz

Tudtad, hogy a farsang nemcsak mulatságról, hanem ma már furcsa hagyományokról is szólt? A vízkereszttől húshagyókeddig tartó időszak tele van különös, ma már szinte elfeledett népszokásokkal. Egyes hagyományok vidámak, mások meghökkentőek – nézzük, hányat ismersz közülük!
Vízkeresztől a farsang farkáig - népszokások és babonák

Vízkereszttől a farsang farkáig - népszokások és babonák

Ez a régies kifejezés tulajdonképpen a farsang vasárnaptól húshagyó keddig tartó három utolsó farsangi napra, a farsangi időszak végére vonatkozik. Izgalmas, mulatságokkal, babonákkal, különleges népszokásokkal teli időszak.
5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

Ha igazán egyedi és személyre szabott Valentin-napi ajándékot szeretnél, akkor érdemes olyat választani, ami nemcsak különleges, hanem érzelmileg is jelentőségteljes.
Ugrás az oldal tetejére