Jelenlegi hely

Gyógyszerek és étrend-kiegészítők kismamáknak – vannak mellékhatásaik is?

A várandósság hónapjai alatt vannak olyan, kismamáknak készült, gyakran, már-már rutinszerűen szedett készítmények, amik a fejlődő embrió/magzat és a kismama egészségét egyaránt szolgálják. Példaként említhető, hogy a kismamák egy része már a fogantatást megelőzően is szed folsavat is tartalmazó vitamin- és nyomelem-készítményt.

Továbbá vannak olyan várandóssággal összefüggő panaszok, pl. vashiány, has keményedése, terhességi hányinger, hányás, amik a kismamák egy jelentős csoportjára jellemzők. Ezeken a kellemetlenségeken megfelelően megválasztott szerekkel, például vaspótló készítményekkel, plusz magnézium- vagy B6-vitamin adagolással lehet segíteni.

Az említett szerek túlnyomó részt vény nélkül vásárolhatók meg a gyógyszertárakban. Több évtizede használt összetevőkkel rendelkező készítményekről van szó, amelyeknek a hatóanyagai, a bennük lévő ásványi anyagok és vitaminok előírásszerű adagolás esetén semmiféle káros hatást nem fejtenek ki sem a fejlődő embrióra/magzatra, sem a leendő anyukára.

Mégis, az alkalmazás heteiben, hónapjaiban enyhe mellékhatások fellépésével számolni lehet. Ez nem kell, hogy megijessze a kismamákat, és nem kell, hogy emiatt esetleg abbahagyja a kismama a gyógyszerek, étrend-kiegészítők szedését. Épp ellenkezőleg: az esetleges mellékhatások ismerete hozzájárulhat ahhoz, hogy a kismama várandósan a fellépő mellékhatások ellen, és problémamentes legyen a babavárási időszak.

Nézzük, hogy az egyes vitaminok, étrend-kiegészítők szedésekor mivel lehet számolni:
 

B-vitamin bevitel

Számos vitamin- és nyomelem-készítmény tartalmaz egy- vagy többféle B-vitamint (B1, B2, B6, B9, B12 stb.). Ezek a vitaminok a legkülönfélébb anyagcsere-folyamatokhoz, az idegrendszer működéséhez szükségesek.

 
  • Szedésükkor ritkán túlérzékenységi (allergiás) reakció fordulhat elő, pl. tiamin (B1-vitamin) érzékenység.
  • A B2-vitamin (más néven riboflavin) a vizeletet erős sárga színűre festheti.
  • A B9-vitaminként is emlegetett folsav a velőcsőzáródási rendellenességek megelőzésében játszik kulcsszerepet, minden kismama vitamin- és nyomelem-készítmény elengedhetetlen összetevője. Mellékhatások (pl. alvászavar, hányinger, hasi feszülés, puffadás, rossz szájíz stb.) csak nagy adagok szedése esetén fordulhatnak elő, ez azonban nem jellemző a várandóság alatti folsav-pótlásra.

 

Magnéziumpótlás

  • Az izmok (pl. lábikra) görcsbe rándulása, a méhfalnak a görcsös összehúzódása, az enyhe stressz, feszültség magnézium-bevitellel orvosolható.
  • A magnéziumpótló filmtabletták, rágótabletták, illetve ivóoldatok sajátos mellékhatása a székletlágyító, nagyobb dózisoknál hasmenést okozó mellékhatás.
  • Ez a „mellékhatás” a gyakran székrekedéssel küzdő kismamák esetén általában egyáltalán nem zavaró.

 

Vaspótlás

  • A kismamák vasigénye magasabb, mint a nem várandós nőké, és ez sok esetben plusz vasbevitelt tesz szükségessé,- főleg, ha a laboratóriumi vizsgálatok, a vérkép alapján ezt a kezelőorvos is így találja.
  • Vaskészítmények szedésekor a vas-sók fémes íze és a következményesen rossz szájíz, mint mellékhatás, sokakat zavar: ez a kellemetlenség a délelőtti órákban – a reggelit kb. 2 órával követően – de már ismét üres gyomorra történő bevétellel némileg tompítható.
  • Előfordulhat, hogy fekete színű lesz a széklet, ez a vas-terápia ártalmatlan velejárója.
  • Gyakori, hogy a vaskészítményt szedő kismama székrekedést tapasztal, vagy a már egyébként is fennálló székelési nehézségein ront a vaspótlók szedése. Az állapot javítására iktasson be lekvárokat, aszalt gyümölcsöket az étrendjébe a kismama!

 

Halolaj

  • A második trimesztertől, a legújabb kutatások alapján érdemes többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdag halolajat is szedni a kismamáknak.
  • Nagyobb adagok tartós szedése esetén ritkán gyomor-bélrendszeri tünetek (pl. enyhe hasmenés, halszagú lehelet) jelentkezhetnek. Ezek egyébként ugyanazok a panaszok, mint amik egy bőséges halvacsora után is jelentkeznének.

 

 

Dr. Budai Marianna PhD
szakgyógyszerész

Forrás: bebikkicsikesnagyok.hu

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.
Ugrás az oldal tetejére